| |

گزارش اردوی زیارتی دانشجویی مشهد مقدس ( پسران ) اردیبهشت ماه 96 پرینت پست الکترونیکی
رویدادها
سه شنبه ، 02 خرداد 1396 08:01

بسمه تعالی

 

مقدمه :

    هرساله و به خواست و مدد خداوند منان این توفیق را پیدا می کنیم که به عنوان خادم ، تعدادی از دانشجویان علاقه مند را به زیارت بارگاه ملکوتی امام رئوف علی بن موسی الرضا (ع) ببریم .

نوشتن در مورد امام هشتم آنقدر سخت است که شاید بی انصافی باشد که بخواهیم در مقدمه آن را بیان کنیم ، پس فقط به بیان بخشی از زیارت نامه امام رضا بسنده می کنم و آن اینکه : « خدایا از وطنم قصد درگاهت کردم و نوردیدم و طی کردم شهرها را به امید رحمتت ، مرا ناامید مکن و بازمدار بدون برآوردن حاجتم ...

ای مولای من آمدم به زیارت بارگاهت و بدرگاه شما واردشده و پناهنده شدم از آنچه که برخود کردم پس شفیع من باش به درگاه خداوند ...

بدرستی که مقام شما در نزد خداوند متعال پسندیده است و از آبروداران نزد خداوندید. »

 

شرح :

همانگونه که در مقدمه به آن اشاره شد امسال نیز مطابق سالهای گذشته با تصویب شورای فرهنگی موسسه مقرر گردید تعدادی از دانشجویان موسسه تحت اردوی زیارتی به مشهد مقدس اعزام شوند .

تاریخ اعزام ، اردیبهشت ماه ، ماه شکوه و جلوه گری طبیعت و مقارن با ماه شعبان المعظم تعیین گردید که زیارت امام رضا (ع) در این ماه عزیز بسیار سفارش شده است .

ثبت نام از دانشجویان علاقه مند پسر موسسه از 25 فروردین آغاز و تا 4 اردیبهشت ماه ادامه یافت و در نهایت 40 نفر از دانشجویان پسر در این اردو ثبت نام نمودند .

 

اسامی دانشجویان پسر ثبت نام کننده در اردو :

نام

نام خانوادگی

نام

نام خانوادگی

نام

نام خانوادگی

نام

نام خانوادگی

رضا

ابراهیم نژاد

حسن

جهانگیرزاده

حامد

شادنام

علی

قولی

محمدرضا

احمدی

محمدرضا

جهانی

مهیار

شاطر صادق

سهند

کریم زاده

حسین

اسحقی

هادی

حاجی قاسمی

دادور

شکری

رضا

کفشدوززاده

محمدرضا

افکاری

میلاد

حبیب زاده

حسین

شکری

علی

گوزلی

آرش

آفتابی

محمدامین

حق سای

سجاد

صلاح پور

شاهین

محمدفرخی

امیرحسین

بصیری

محمد امین

حقی

علی

طالبی

امیر

محمدیان

رامین

تراب خانی

کمال

حمیدی

رامین

عباس پور

سعید

مرامی

امیررضا

جباری توفیقی

مهدی

دادی

طاهر

عبدی

مهدی

نیکی

علی

جعفریان

سجاد

زرین پور

پژمان

علیزاده

امین

واعظ

پوریا

جمالی

وحید

سعدالهی

هادی

قربان نژاد

هادی

یوسف زاده

 

 

پس از مشخص شدن روز اعزام یعنی 22 اردیبهشت ماه و تعیین سرپرست اردو ، کارهای مقدماتی از جمله تشکیل جلسه توجیهی با حضور تک تک دانشجویان اعزامی انجام گرفت .

در جلسه توجیهی موارد مختلفی به دانشجویان گوشزد و آموزش های لازم ارائه گردید .

از جمله مواردی که در این جلسه مطرح شد به شرح زیر است :

- آداب زیارت

- رعایت اخلاق در سفر

- تحویل بلیط های قطار

- الزامات سفر جمعی

- یادآوری نکات انضباطی

- لوازم و مدارک موردنیاز سفر

- توضیح در خصوص امکانات هتل ، آدرس و موقعیت استقرار هتل نسبت به حرم مطهر

- جایگاه معنوی سفر و لزوم بهره برداری مناسب

- زمان حرکت قطار و زمان حضور در راه آهن

- اخذ اطلاعات موردنیاز از دانشجویان اعزامی

- اطلاع رسانی ایجاد گروه تلگرامی « سفر » با عضویت کلیه دانشجویان اعزامی جهت تبادل نظرات و اطلاع رسانی

 

روز جمعه 22 اردیبهشت مصادف با روز نیمه شعبان ( سالروز ولادت حضرت مهدی (عج) موعد حرکت به سمت مشهد بود . دانشجویان بنابر اعلام قبلی با خانواده های خود یک ساعت زودتر در سالن انتظار ایستگاه راه آهن حضور یافته بودند . پس از تذکر برخی نکات ضروری در خصوص مسافرت با قطار و رعایت نظم و ... ، حضور و غیاب از دانشجویان انجام گرفت و پس از اطمینان از حضور کلیه دانشجویان به مت گیت ورود به سکو با رعیت نظم و ترتیب حرکت نمودیم و پس از کنترل بلیط ها توسط مسئولین ایستگاه تبریز ، دانشجویان سوار قطار شده و در کوپه های مشخص شده ی خود مستقر شدند .

قطار راس ساعت 13:10 حرکت کرد .

در بین راه دانشجویان از مناظر زیبای طبیعی و کوهستانی منطقه آذربایجان و مناظر طبیعت کویری سمنان و خراسان بهره برده و به ثبت مناظر پرداختند .

در اثنای راه با سرکشی به کوپه ها و گفتگو با دانشجویان از نظرات و پیشنهادات دانشجویان بهره برده و مطالبی را با آنان در خصوص لزوم دوستی و مودت با همدیگر در سفر های جمعی عنوان نمودم . دانشجویان با وجد و شعف خاصی در خصوص مقصد سخن می گفتند و ابراز شادمانی می کردند .

علی رغم اینکه هیچ انتظاری از دانشجویان در باره نظافت کوپه ها نمی رفت با نزدیک شدن به مقصد به صورت داوطلبانه و به خاطر رعایت اخلاق حسنه و قدردانی از مهمانداران خوب قطار به نظافت کوپه های خود پرداختند .

قطار ساعت 14:30 و با کمی تاخیر نسبت به زمان اعلام شده در ایستگاه مشهد مقدس توقف نمود و دانشجویان به محض رویت گنبد طلای بارگاه منور امام هشتم با احساسی پاک که ناشی از روح با طراوت جوانی است دقایقی به ابراز علاقه و

اردات و سلام به امام رئوف علی بن موسی الرضا پرداختند .

 

 

  

 

دانشجویان پس از خروج از سالن را ه آهن با کمک به همدیگر برای جابه جایی چمدان هایشان ، به سمت اتوبوسی که از قبل برای ترانسفر دانشجویان به هتل تدارک دیده شده بود حرکت کردند .

در بین راه رسیدن به هتل یکی از دانشجویان اشعار کوتاهی را در رابطه با مقام والای حضرت رضا (ع) قرائت کرد و زمانی که چشم مان به بارگاه آن امام همام منور می گشت فضای اتوبوس از عطر سلام و صلوات آکنده می گشت .

تقریبا ساعت 3 بعداز ظهر به هتل محل اقامت ( هتل گلاره ) رسیدیم و با توجه به هماهنگی های قبلی با هتل دانشجویان ابتدا نهار خود را میل کرده سپس جهت تحویل اتاق ها در لابی هتل تجمع نمودند که به سرعت این کار انجام یافت و دانشجویان جهت استراحت و زدودن غبار سفر طولانی خود به اتاق هایشان رفتند .

اتاق ها در سه طبقه و در هر طبقه دو اتاق 6 تخته که در یکی از طبقات یک اتاق 4 تخته نیز به دانشجویان اختصاص یافته بود .

هتل که در موقعیت بسیار نزدیک و مطلوبی نسبت به حرم مطهر قرار داشت از امکانات مناسبی نیز جهت پذیرائی از زائران برخوردار بود و دانشجویان جهت تردد به حرم مطهر دغدغه طی مسافت های طولانی را نداشتند . غذای هتل نیز که هرچند چندان باب ذائقه دانشجویان نبود ولی کم و بیش رضایت دانشجویان را جلب می نمود .

نزدیک اذان مغرب دانشجویان در گروه های کوچک جهت زیارت از هتل خارج و به سمت بارگاه منور رضوی به راه افتادند و اولین زیارت خود را انجام داده ، در نماز مغرب و عشاء حرم مطهر شرکت نمودند .

 

 

بعد از زیارت و نماز دانشجویان جهت صرف شام در هتل حضور یافتند . بعد از صرف شام دانشجویان در حال رفتن به اتاق هایشان زلزله ای را که در خراسان شمالی روی داد احساس نمودند که البته به لطف خدا و امام هشتم به خیر گذشت و خسارتی برجای نگذاشت .

روز دوم پس از صرف صبحانه کامل دانشجویان در گروه های کوچک جهت گشت در بازار رضا و بازارهای اطراف حرم از هتل خارج شدند و با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان شب گذشته را در حرم و در جوار مضجع مطهر علی بن موسی الرضا (ع) به راز و نیاز گذرانده و در نماز صبح حرم شرکت کرده بودند در اتاق هایشان به استراحت پرداختند .

 

 

نزدیک اذان ظهر و براساس هماهنگی که انجام شده بود دانشجویان در لابی هتل حاضر شده و آماده عزیمت جهت شرکت در نماز ظهر و عصر شدند.

دانشجویان با صمیمیت، اتحاد و شکوه خاصی به صورت دسته جمعی به سمت حرم مطهر حرکت نمودند و پس از قرائت اذن دخول و تجدید وضو به سمت رواق امام خمینی حرکت و در آنجا نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه نمودند .

 

 

پس از اقامه نماز تعدادی از دانشجویان علاقه مند با همراهی سرپرست اردو به گشت در داخل حرم پرداخته و از قسمت های مختلف حرم مطهر از جمله رواق های کوثر ، دارالحجه ، دارالمرحمه ، دارالاجابه و صحن های آزادی ، انقلاب و جمهوری اسلامی دیدن کرده و بر سر مزار شیخ بهائی فاتحه ای قرائت نمودند . دانشجویان برای صرف نهار به هتل بازگشتند و بعد از ظهر نیز به صورت انفرادی در برنامه های حرم شرکت نمودند .

 

 

پس از صرف شام از دانشجویان خواسته شد تا در اتاق هایشان حضور داشته باشند تا علاوه بر بازدید از اتاق هایشان نسبت به هماهنگی برنامه استخر نظرسنجی و برنامه ریزی گردد . پس از نظرسنجی و اعلام رضایت اکثریتدانشجویان با رفتن به سرزمین موجهای خروشان طرقبه که بزرگترین مجموعه آبی سرپوشیده جهان می باشد مقرر گردید که روز سوم اردو دانشجویان به مکان مذکور اعزام گردند .

بعداز ظهر روز سوم پس از هماهنگی با مجموعه سرزمین موجهای خروشان و رزرو بلیط و نامه نگاری های لازم جهت اخذ تخفیف و هماهنگی با یک دستگاه اتوبوس تعداد 25 نفر از دانشجویان که قبلا ثبت نام کرده بودند به مجموعه موجهای خروشان اعزام گردیدند که خاطره خوش و مفرحی را برای دانشجویان به همراه داشت . دانشجویان پس از اتمام تایم مجموعه ، راس ساعت 9 شب به محل هتل بازگشته و پس از اقامه نماز و کمی استراحت شام خود را صرف نمودند .

 

 

بعد از صرف شام و استراحت با سرکشی به اتاق ها نسبت به اعلام برنامه های روز چهارم اقدام گردید که عبارت بودند از زیارت دسته جمعی و شرکت در حلقه معرفتی حرم مطهر که در مدرسه پریزاد برگزار می شوند .

روز سوم اردو بدین ترتیب با خاطرات خوش به پایان رسید ، تنها حادثه تلخی که در نیمه های شب سوم اردو به وقوع پیوست حادثه ای بود که برای یکی از دانشجویان رخ داد و موجب جراحت سطحی شد که با اقدام به موقع و انتقال به مرکز درمانی پانسمان و خوشبختانه بدون هیچ ضایعه جدی درمان گردید .

قبل از ظهر روز چهارم را دانشجویان در گرو ههای کوچک به زیارت رفته و زمانی را هم به گشت و گذار در مناطق دیدنی شهر مشهد پرداختند .

 

بعد از صرف نهار و استراحتی کوتاه مطابق برنامه ریزی قبلی راس ساعت 5 عصر دانشجویان در لابی هتل تجمع کردند و پس از حضور و غیاب و تذکر چند نکته در خصوص اهمیت نظم و اتحاد در برنامه های جمعی از هتل به سمت حرم مطهر حرکت نمودیم .

حرکت جوانان دانشجو در خیابان منتهی به حرم جلوه خاصی داشت و موجب شد بسیاری از عابرین و زائرین به تحسین و تشویق آنان بپردازند .

پس از انجام بازرسی های معمول در ورودی حرم دانشجویان اذن دخول را قرائت نموده و با تجدید وضو در صحن جامع رضوی آماده تشرف به بارگاه مطهر رضوی شدند .

 

دانشجویان از صحن جامع رضوی وارد صحن قدس شدند  و در کنار بنایی که به شکل بیت المقدس ساخته شده عکس یادگاری گرفتند . در اثنای حضورمان در صحن قدس یکی از زائران فرهیخته با مشاهده جمع جوان و دانشجویی با ابراز لطف و محبت نکاتی را با ابراز احساسات در خصوص زیارت حرم علی بن موسی الرضا (ع)  و ضرورت درک توفیق زیارت و بهره برداری معنوی از این سفر به دانشجویان گوشزد نمود که موجب تاثر دانشجویان گردید .

 

دانشجویان با عبور از صحن قدس و مسجد گوهرشاد جهت زیارت به روضه رضوی مشرف شده و پس زیارت در حیاط مسجد گوهرشاد تجمع نمودند .

 

با اطلاع از آغاز برنامه حلقه معرفتی مدرسه پریزاد ، دانشجویان عازم آنجا شده و در بحث های این جلسه مشارکت نمودند . پس از پایان جلسه دانشجویان در یکی از رواق های مسجد گوهرشاد نماز مغرب و عشاء را اقامه نمودند و برای صرف شام به هتل بازگشتند .

 

پس از شام و استراحت در خصوص برنامه های روز آخر ، زمان حرکت و ارائه بلیط های برگشت جلسه ای برگزار شد و مقرر شد دانشجویان پس از صرف صبحانه نسبت به آماده سازی چمدان های خود و تحویل اتاق ها اقدام نمایند .

زمان کوتاه روز پنجم به آماده سازی برای بازگشت و زیارت وداع گذشت .

دانشجویان پس از صرف نهار با اتوبوس تدارک دیده شده به سمت ایستگاه راه آهن مشهد عزیمت نمودند .

با توجه به اینکه ساعت حرکت به سمت تبریز  17:10 بود دانشجویان حدود 2 ساعت در راه آهن مشهد بایستی منتظر حرکت قطار می بودند که این زمان را به تبادل عکس و یادآوری خاطرات این سفر خوش و معنوی پرداختند .

این سفر در ساعت 17 روز پنجشنبه 96/02/28 با ورود قطار به ایستگاه راه آهن تبریز و استقبال خانواده های دانشجویان به پایان رسید .

 

                                                                                                                                                                                     سرپرست اردو

                                                                                                                                                                                                     امین محمدی

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 02 خرداد 1396 09:13
 

شمارنده های آماربازدید


بازدیدهای امروز:78
بازدیدهای دیروز:331
بازدیدهای این ماه:8675
مجموع بازدیدها:461148
حداکثر بازدیدهای ماهانه:107100
مجموع صفحات بازدید شده:1469163

لینک های مرتبط

تماس با ما

آدرس: تبریز، اتوبان پاسداران، فرشته جنوبی، فرشته 17
تلفن:           3-36660661 (041)
فکس:               36678582 (041)
ایمیل:       info@roshdiyeh.ac.ir